top of page

KARAGÖZ DİNOZOR DİYARINDA

Hacivat kurduğu labaratuvarda ‘’dinozor yumurtası’’ yapmak için iksirler hazırlar. Boğazına düşkün Karagöz iksiri içmeye çalışırken iksir üzerlerine dökülür. Hacivat ve Karagöz gözlerini açtıklarında kendilerini dinozor diyarında bulurlar. Kendilerinin de birer donozora dönüştüklerini anlamaları uzun sürmez. Bu durumdan kurtulmak için Yumurtacı Dinozor arayıp bulmaları ve ondan üç yumurta çalıp Kral Dinozor’a getirmeleri gerekmektedir. Fakat bu o kadar kolay olmaz. Yumurtacı Dinozor’un bazı şartları vardır.

 

Oyun hayal ile gerçek arasında fantastik bir kurguda ilerler. Yüksek tempolu, gerilimi ve komedisi bol, seyirciyi merkeze koyan kurgusu ve zengin görselliği ile tam bir hayal şöleni.
 

Süre: 45 dk

KARAGÖZ'ÜN DENİZ RÜYASI

Çelebi’ye özenen Karagöz balık avlamak için denize açılmaya karar verir.. Tabi Karagöz’ün teknesi evindeki çamaşır legeni, oltası deden kalma baston, dikiş ipliği ve kancalı iğnedir. Denizde gördükleri ve avladıkları çok ilginçtir.

Çeşitli deniz canlılarını, balıkları ve masal kahramanlarını konuşturarak deniz yaşamını tanıtan, deniz kirliliği gibi konulara dikkat çeken, çevre bilinci edindirmeyi amaçlayan eğlenceli,şaşırtıcı, fantastik bir oyun…

Samsun oyunun ses efektlerini ve müziklerini tamamen canlı performansla ve Karagöz’de kullanılan def  ve nareke gibi aletlerle uyguluyor. Elektrik –ışık dışında bu oyunda teknolojiye yer verilmiyor…

Süre: 45 dk.

KARAGÖZ HASTA - ORGANLAR

Karagöz hastalanmıştır. Karagöz’ün ateşinin olduğunu fark eden Hacivat onu hastaneye gitmeye ikna eder. Karagöz’e serum takılır ve hastaneye yatırılır. Ateşi düşene kadar hastane odasında kalan Karagöz yüksek ateşten dolayı ilginç rüyalar görür. Neden hasta olunduğunu öğrenen Karagöz organlarını ve onları nasıl koruyacağını çok komik bir şekilde öğrenecektir.

 

İnsan organlarının kişileştirildiği bu oyunda insan vucudu, organların işlevleri ve sağlığı Karagöz’ün sonsuz hayal gücüyle eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.

 

Süre: 45 dk.

SALINCAK

Hacivat işletmek üzere mahalleye bir salıncak kurar. Karagöz ısrar eder ve Hacivat’a salıncak işinde ortak olur. Hacivat müşteri bulup gönderecek, Karagöz gelen müşterileri sallayacak kazanılan para paylaşılacaktır. Karagöz işi nasıl yapacağını öğrenir ve para kazanmaya başlar. Fakat ortağı Hacivat’a yalan söyler, para kazanamadığını söyler. Kazancı paylaşmaz. Hacivat durumdan şüphelenir ve salıncağa yaşlı bir kadın kılığında gelipKaragöz’ü suçüstü yakalar. 

Süre: 45 dk.

bottom of page